Tissot - T063.210.22.037.01
T063.210.22.037.01 Tradition Lady Stainless Steel - Rose GOld/ Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.210.22.037.01 (aka: T0632102203701) |
| Name: | T063.210.22.037.01 Tradition Lady Stainless Steel - Rose GOld/ Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition Lady reference T063.210.22.037.01 has a stainless steel case with diameter of 33.00mm, which houses ETA's quartz caliber F05.111. The dial is Silver. Both case and bracelet are partially PVD-coated in rose gold.