Tissot - T063.210.37.117.00
T063.210.37.117.00 Tradition Lady PVD Rose Gold / MOP
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.210.37.117.00 (aka: T0632103711700) |
| Name: | T063.210.37.117.00 Tradition Lady PVD Rose Gold / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition Lady reference T063.210.37.117.00 has a stainless steel case with rose gold PVD-coating with diameter of 33.00mm, which houses ETA's quartz caliber F05.111. The dial is White mother-of-pearl.