Tissot - T063.409.11.018.00
T063.409.11.018.00 Tradition 5.5 Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.409.11.018.00 (aka: T0634091101800) |
| Name: | T063.409.11.018.00 Tradition 5.5 Stainless Steel / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Tradition 5.5 is an elegant dress watch. The slender case has a diameter of 39mm at a height of only 5.15mm. It houses a quartz movement by ETA which indicates the hours and minutes. Ref. T063.409.11.018.00 has a white dial. It comes on a stainless steel bracelet.