Tissot - T063.610.11.067.00
T063.610.11.067.00 Tradition Quartz 42 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.610.11.067.00 (aka: T0636101106700) |
| Name: | T063.610.11.067.00 Tradition Quartz 42 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition is a wristwatch that pairs a classic look with modern proportions. The case, water resistant up to 30 meters, measures 42mm across. It holds a quartz movement by ETA.