Tissot - T063.610.16.057.00
T063.610.16.057.00 Tradition 42 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.610.16.057.00 (aka: T0636101605700) |
| Name: | T063.610.16.057.00 Tradition 42 Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition family gives ultra-modern watchmaking a justified hint of nostalgia, giving today’s technology a vintage-style design signature. High-tech operation is perfectly balanced with classical details and subtle vintage-look finishes. These are complemented by design elements such as guilloche decoration and a gently curved case. The Tissot Tradition promises wearers endless hours of precision with sustainable good looks.