Tissot - T063.610.16.087.00
T063.610.16.087.00 Tradition Stainless Steel / Grey
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.610.16.087.00 (aka: T0636101608700) |
| Name: | T063.610.16.087.00 Tradition Stainless Steel / Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition reference T063.610.16.087.00 is a watch with a slight retro feel, though at 42.00mm the case size is as contemporary as the caliber F06.111 quartz movement that's housed within. In this particular version, the dial is Grey.