Tissot - T063.610.22.037.01
T063.610.22.037.01 Tradition Stainless Steel - Rose Gold / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.610.22.037.01 (aka: T0636102203701) |
| Name: | T063.610.22.037.01 Tradition Stainless Steel - Rose Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition reference T063.610.22.037.01 is a watch with a slight retro feel, though at 42.00mm the case size is as contemporary as the caliber F06.111 quartz movement that's housed within. In this particular version, the dial is Silver. The bracelet is partially coated with rose gold, as is the crown.