Tissot - T063.610.36.047.00
T063.610.36.047.00 Tradition Quartz 42 Rose Gold / Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.610.36.047.00 (aka: T0636103604700) |
| Name: | T063.610.36.047.00 Tradition Quartz 42 Rose Gold / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition is a wristwatch that pairs a classic look with modern proportions. The case, water resistant up to 30 meters, measures 42mm across and houses a quartz movement by ETA in the form of caliber F06.111. For reference T063.610.36.047.00, the case is PVD-coated in rose gold, and the dial is Blue.