Tissot - T063.617.11.037.00
T063.617.11.037.00 Tradition Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.617.11.037.00 (aka: T0636171103700) |
| Name: | T063.617.11.037.00 Tradition Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Tradition Chronograph pairs a timeless retro look with a modern quartz movement by ETA in the form of caliber [CALIBRE]. The stainless steel case of reference T063.617.11.037.00 measures 42.00mm across. The dial is Silver.