Tissot - T039.417.11.037.00
T039.417.11.037.00 V8 Quartz Chronograph Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T039.417.11.037.00 (aka: T0394171103700) |
| Name: | T039.417.11.037.00 V8 Quartz Chronograph Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot V8 is a quartz chronograph with a classical round case and a dial that is said to be inspired by dashboard clocks. Its stainless steel case measures 42.5mm across. This watch is powered by the quartz caliber G10.211 movement.