Tissot - T039.417.11.047.03
T039.417.11.047.03 V8 Quartz Chronograph Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T039.417.11.047.03 (aka: T0394171104703) |
| Name: | T039.417.11.047.03 V8 Quartz Chronograph Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot V8 is a quartz chronograph with a classical round case and a dial that is said to be inspired by dashboard clocks. Its stainless steel case measures 42.5mm across. This watch is powered by the quartz caliber G10.211 movement.