Tissot - T039.417.21.057.00
T039.417.21.057.00 V8 Quartz Chronograph PVD Bezel
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T039.417.21.057.00 (aka: T0394172105700) |
| Name: | T039.417.21.057.00 V8 Quartz Chronograph PVD Bezel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot V8 is a quartz chronograph with a classical round case and a dial that is said to be inspired by dashboard clocks. Its stainless steel case measures 42.5mm across. This watch is powered by the quartz caliber G10.211 movement. The present version has a pvd coated bezel.