Tissot - T106.407.16.051.00
T106.407.16.051.00 V8 Swissmatic 42.5 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T106.407.16.051.00 (aka: T1064071605100) |
| Name: | T106.407.16.051.00 V8 Swissmatic 42.5 Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot V8 is an automotive inspired watch. In the case of the V8 Swissmatic the case measures 42.5mm across. It is crowned by a fixed bezel graduated for 60 units. Inside ticks away a self-winding movement based on Swatch's Sistem51. Reference T106.407.16.051.00 has a black dial, a black aluminum bezel insert and a black strap.