Tissot - T106.417.16.057.00
T106.417.16.057.00 Tissot V8 Quartz Chronograph
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T106.417.16.057.00 (aka: T1064171605700) |
| Name: | T106.417.16.057.00 Tissot V8 Quartz Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot V8 Chronograph T106.417.16.057.00 has a vlack dial with oversized numerals at 12, 4 and 8. It is furthermore fitted with a red aluminum tachymeter insert.