Tissot - T106.417.16.201.01
T106.417.16.201.01 V8 Quartz Chronograph Stainless Steel / Carbon / Strap / Alpine
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T106.417.16.201.01 (aka: T1064171620101) |
| Name: | T106.417.16.201.01 V8 Quartz Chronograph Stainless Steel / Carbon / Strap / Alpine |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot V8 T106.417.16.201.01 was introduced in 2017 in honor of the new version of the Alpina A110 car. It features a carbon-style dial and a blue tachymeter insert.