Tissot - T106.417.36.051.00
T106.417.36.051.00 Tissot V8 Quartz Chronograph PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | V8 |
| Reference: | T106.417.36.051.00 (aka: T1064173605100) |
| Name: | T106.417.36.051.00 Tissot V8 Quartz Chronograph PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot V8 Quartz T106.417.36.051.00 has a PVD-coated case of 42.50mm, which is crowned by a bezel with aluminum tachymeter ring. The dial is Black. This watch is powered by caliber G10.212 AB, a quartz movement with chronograph and date.