Tissot - T116.407.16.011.00
T116.407.16.011.00 Gent XL Swissmatic Stainless Steel / White
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.407.16.011.00 (aka: T1164071601100) |
| Name: | T116.407.16.011.00 Gent XL Swissmatic Stainless Steel / White |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Gent XL Quartz reference T116.407.16.011.00 has a stainless steel case of 43.00mm, which houses the 'Swissmatic' caliber C15.111. The dial is White.