Tissot - T116.410.11.057.00
T116.410.11.057.00 Gent XL Classic Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.410.11.057.00 (aka: T1164101105700) |
| Name: | T116.410.11.057.00 Gent XL Classic Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Gent Classic T116.410.11.057.00 stainless steel case with a diameter of 42mm. The Black dial has Arabic numerals for hour markers. Power comes from the ETA F06.115 with central seconds and date.