Tissot - T116.410.37.047.00
T116.410.37.047.00 Gent XL PVD / Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.410.37.047.00 (aka: T1164103704700) |
| Name: | T116.410.37.047.00 Gent XL PVD / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Gent XL Quartz reference T116.410.37.047.00 has a PVD-coated stainless steel case with a diameter of 42.00mm, which houses a quartz movement by ETA in the form of caliber F06.115.