Tissot - T116.617.16.037.00
T116.617.16.037.00 Chrono XL Classic Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.16.037.00 (aka: T1166171603700) |
| Name: | T116.617.16.037.00 Chrono XL Classic Stainless Steel / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|
Description
The Tissot Chrono XL pairs a timeless look with contemporary sizing and a sturdy quartz chronograph movement with date. The case measures 45mm across; for this 'Classic' variation it is done in stainless steel. The dial is silver with Arabic numerals.