Tissot - T116.617.16.057.01
T116.617.16.057.01 Chrono XL Classic Tour De France 2018
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.16.057.01 (aka: T1166171605701) |
| Name: | T116.617.16.057.01 Chrono XL Classic Tour De France 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chrono XL T116.617.16.057.01 was created in celebration of the 2018 Tour de France, in which Tissot served as official timekeeper. This watch has a stainelss steel case of 45mm and a