Tissot - T116.617.22.041.00
T116.617.22.041.00 Chrono XL Classic Stainless Steel - Yellow Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.22.041.00 (aka: T1166172204100) |
| Name: | T116.617.22.041.00 Chrono XL Classic Stainless Steel - Yellow Gold / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chrono XL pairs a timeless look with contemporary sizing and a sturdy quartz chronograph movement with date. The case measures 45mm across; for reference T116.617.22.041.00 variation it is partially PVD-coated in yellow gold. The dial is Blue.