Tissot - T116.617.36.051.03
T116.617.36.051.03 Chrono XL NBA Los Angeles Lakers
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.36.051.03 (aka: T1166173605103) |
| Name: | T116.617.36.051.03 Chrono XL NBA Los Angeles Lakers |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Chrono XL is -the name might give it away- an oversized chronograph wristwatch. The present watch was introduced in 2018 as part of series made in collaboration with the NBA basketball league. The 45mm case has received a black PVD-coating. This specific model was created for fans of the Los Angeles Lakers, the team whose logo can be found on the dial.