Tissot - T116.617.36.051.11
T116.617.36.051.11 Chrono XL Tour De France 2019
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.36.051.11 (aka: T1166173605111) |
| Name: | T116.617.36.051.11 Chrono XL Tour De France 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Chrono XL ref. T116.617.36.051.11 was introduced in honor of the 2019 Tour de France, in which Tissot was the official timekeeper. This watch has a 45mm case with black PVD coating. Yellow accents are used on the dial as a reference to the 'maillot jaune' or yellow jersey. The jersey's are also printed on the additional strap delivered with the watch.