Tissot - T116.617.36.052.04
T116.617.36.052.04 Chrono XL Black PVD / Special Edition Primož Roglič
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.36.052.04 (aka: T1166173605204) |
| Name: | T116.617.36.052.04 Chrono XL Black PVD / Special Edition Primož Roglič |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chrono XL is an oversized wristwatch with chronograph. The case measures 45mm across; it holds a quartz movement by ETA with chronograph and date. It comes in a variety of styles. Reference T116.617.36.052.04 has a PVD-coated case and a Black dial. This is a special edition created in collaboration with Primož Roglič, Tissot's brand ambassador, multiple grand tour winner and Olympic champion.