Tissot - T116.617.36.067.00
T116.617.36.067.00 Chrono XL 3x3 Street Basketball
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.36.067.00 (aka: T1166173606700) |
| Name: | T116.617.36.067.00 Chrono XL 3x3 Street Basketball |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The 2019 Tissot Chrono XL T116.617.36.067.00 is the official watch of the FIBA 3x3 baseket ball association. It features a case with grey PVD coating and a black dial with a basketball motif.