Tissot - T116.617.36.097.00
T116.617.36.097.00 Chrono XL Grey PVD / Green
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.36.097.00 (aka: T1166173609700) |
| Name: | T116.617.36.097.00 Chrono XL Grey PVD / Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chrono XL is an oversized wristwatch with chronograph. The case measures 45mm across; it holds a quartz movement by ETA with chronograph and date. It comes in a variety of styles. As pictured, the Chrono XL has a grey PVD coating on its case and a green dial.