Tissot - T116.617.37.057.00
T116.617.37.057.00 Tissot Chrono XL Tour De France 2017
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | XL |
| Reference: | T116.617.37.057.00 (aka: T1166173705700) |
| Name: | T116.617.37.057.00 Tissot Chrono XL Tour De France 2017 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chrono XL ref. T116.617.37.057.00 was introduced in 2017 in honor of the brand's involvement with the Tour de France. This watch has a 45mm stainless steel case with black PVD coating, and a case back engraved with the Tour de France logo.