Tudor - 91350-0005
91350-0005 1926 28 Stainless Steel / Opaline
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91350-0005 (aka: 91350-0005) |
| Name: | 91350-0005 1926 28 Stainless Steel / Opaline |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 1926 is a modern take on the watches from Tudor's early history. The watches, available in a four sizes and a number of configurations, are timeless and elegant, with a hint of days gone by. The Tudor 1926 M91350-0005 has a stainless steel case of 28mm. The opaline dial features an embossed waffle pattern and alternating blue Arabic numerals and triangular indexes. It is powered by the self-winding caliber 2671.