Tudor - 91351-0001
91351-0001 1926 28 Stainless Steel / Rose Gold / Silver
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91351-0001 (aka: 91351-0001) |
| Name: | 91351-0001 1926 28 Stainless Steel / Rose Gold / Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 1926 is a modern take on the watches from Tudor's early history. The watches, available in a four sizes and a number of configurations, are timeless and elegant, with a hint of days gone by. The Tudor 1926 M91351-0001 has a stainless steel case of 28mm with a rose gold bezel. The silver dial features an embossed waffle pattern and alternating Arabic numerals and triangular markers. It is powered by the self-winding caliber 2671.