Tudor - 91351-0007
91351-0007 1926 28 Stainless Steel / Rose Gold / Black / Strap
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91351-0007 (aka: 91351-0007) |
| Name: | 91351-0007 1926 28 Stainless Steel / Rose Gold / Black / Strap |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 reference 91351-0007 has a stainless steel case of 28.00mm with rose gold bezel. The Black dial has alternating Arabic numerals and arrow-shaped indexes, and time is indicated through a set of elegant feuille-shaped hands. Inside ticks a self-winding movement in the form of caliber T201.