Tudor - 91450-0005
91450-0005 1926 36 Stainless Steel / Opaline
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91450-0005 (aka: 91450-0005) |
| Name: | 91450-0005 1926 36 Stainless Steel / Opaline |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 91450-0005 has a stainless steel case of 36mm. The opaline White dial features an embossed waffle pattern and alternating blue Arabic numerals and triangular indexes. It is powered by the self-winding caliber 2824-2.