Tudor - 91450-0009
91450-0009 1926 36 Stainless Steel / Black - Diamond / Strap
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91450-0009 (aka: 91450-0009) |
| Name: | 91450-0009 1926 36 Stainless Steel / Black - Diamond / Strap |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 91450-0009 has a stainless steel case of 36mm. The Black dial features an embossed waffle pattern and alternating Arabic numerals in rose tone and diamond indexes. It is powered by the self-winding caliber 2824-2.