Tudor - 91451-0011
91451-0011 1926 36 Stainless Steel / Rose Gold / White - Diamond
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91451-0011 (aka: 91451-0011) |
| Name: | 91451-0011 1926 36 Stainless Steel / Rose Gold / White - Diamond |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 91451-0011 has a stainless steel case of 36mm with a rose gold bezel. The White dial features an embossed waffle pattern and alternating Arabic numerals in rose tone and diamond indexes. It is powered by the self-winding caliber T601.