Tudor - 91550-0001
91550-0001 1926 39 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91550-0001 (aka: 91550-0001) |
| Name: | 91550-0001 1926 39 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 91550-0001 has a stainless steel case of 39mm. The Silver dial features an embossed waffle pattern and alternating Arabic numerals and triangular indexes. It is powered by the self-winding caliber T601.