Tudor - 91550-0010
91550-0010 1926 39 Stainless Steel / Opaline / Strap
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91550-0010 (aka: 91550-0010) |
| Name: | 91550-0010 1926 39 Stainless Steel / Opaline / Strap |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 91550-0010 has a stainless steel case of 39mm. The opaline dial features an embossed waffle pattern and alternating blue Arabic numerals and triangular indexes. It is powered by the self-winding caliber T601.