Tudor - 91551-0003
91551-0003 1926 39 Stainless Steel / Rose Gold / Black
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91551-0003 (aka: 91551-0003) |
| Name: | 91551-0003 1926 39 Stainless Steel / Rose Gold / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tudor 1926 91551-0003 has a stainless steel case of 39mm with a rose gold bezel. The Black dial features an embossed waffle pattern and alternating Arabic numerals and triangular markers in rose tone. It is powered by the self-winding caliber T601.