Tudor - 91651-0009
91651-0009 1926 41 Stainless Steel / Rose Gold / White
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | 1926 |
| Reference: | 91651-0009 (aka: 91651-0009) |
| Name: | 91651-0009 1926 41 Stainless Steel / Rose Gold / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The TUDOR 1926 reference 91651-0009 has a stainless steel & rose gold case of 41.00mm, which houses the self-winding caliber T601. The dial is White.