Tudor - 79500-0009
79500-0009 Heritage Black Bay 36 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79500-0009 (aka: 79500-0009) |
| Name: | 79500-0009 Heritage Black Bay 36 Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Heritage Black Bay 36 pairs the original Black Bay style to an Explorer-like case - sans revolving bezel. Contrary to the other 2016 Black Bay releases, the Black Bay 36 is powered by an ETA 2824-2 movement. The Heritage Black Bay 36 is available with various straps.