Tudor - 79500-0016
79500-0016 Heritage Black Bay 36 Stainless Steel / Silver / Brown Leather
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79500-0016 (aka: 79500-0016) |
| Name: | 79500-0016 Heritage Black Bay 36 Stainless Steel / Silver / Brown Leather |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Heritage Black Bay 36 pairs the original Black Bay style to an Explorer-like case. The Tudor Black Bay 36 reference 79500-0016 was added to the collection in 2021. This Black Bay has a Silver dial.