Tudor - 79503-0002
79503-0002 Heritage Black Bay 36 S&G / Champagne / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79503-0002 (aka: 79503-0002) |
| Name: | 79503-0002 Heritage Black Bay 36 S&G / Champagne / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Heritage Black Bay 36 pairs the original Black Bay style to an Explorer-like case - sans revolving bezel. The S&G variation was added to the collection in 2019 with either a black or champagne dial.