Tudor - 79540-0013
79540-0013 Heritage Black Bay 41 Silver / Brown Leather
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79540-0013 (aka: 79540-0013) |
| Name: | 79540-0013 Heritage Black Bay 41 Silver / Brown Leather |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Heritage Black Bay 41 was introduced at BaselWorld 2017. At 41mm, it pairs the looks of the 2016 Black Bay 36 with a larger case. Inside is ticking the self-winding caliber 2824-2 by ETA. Reference 779540-0013 was added to the collection in 2021. This version has a Silver dial.