Tudor - 79603-0003
79603-0003 Black Bay 31 S&G / Anthracite - Diamond / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79603-0003 (aka: 79603-0003) |
| Name: | 79603-0003 Black Bay 31 S&G / Anthracite - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The TUDOR Black Bay 31 S&G 79603-0003 was introduced in 2022. This watch is executed in a mix of stainless steel and yellow gold, and features a Grey dial. Inside ticks Tudor's in-house caliber MT5201.