Tudor - 79613-0002
79613-0002 Black Bay 31 S&G - Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79613-0002 (aka: 79613-0002) |
| Name: | 79613-0002 Black Bay 31 S&G - Diamond / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The TUDOR Black Bay 31 S&G 79613-0002 was introduced in 2022. This watch is executed in a mix of stainless steel and yellow gold with diamond-set bezel, and features a Silver dial. Inside ticks Tudor's in-house caliber MT5201.