Tudor - 79660-0006
79660-0006 Black Bay 39 Stainless Steel / Champagne - Diamond / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79660-0006 (aka: 79660-0006) |
| Name: | 79660-0006 Black Bay 39 Stainless Steel / Champagne - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay 39 reference 79660-0006 was introduced to the collection in 2023. This Black Bay measures 39.00mm across. It s powered by the self-winding, COSC-certified caliber MT5602 and has a Black dial.