Tudor - 79680-0001
79680-0001 Black Bay 41 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 31-32-36-39-41 |
| Reference: | 79680-0001 (aka: 79680-0001) |
| Name: | 79680-0001 Black Bay 41 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay 41 reference 79680-0001 was introduced to the collection in 2023. This Black Bay measures 41.00mm across. It s powered by the self-winding, COSC-certified caliber MT5601 and has a Black dial.