Tudor - 79010SG-0002
79010SG-0002 Black Bay Fifty-Eight 925
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 58 |
| Reference: | 79010SG-0002 (aka: 79010SG-0002) |
| Name: | 79010SG-0002 Black Bay Fifty-Eight 925 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Silver |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Fifty-Eight was introduced at BaselWorld 2018. Compared to the original Black Bay the case size is reduced in both diameter as well as height, and it is powered by the self-winding MT5402 which was introduced simultaneously. Reference 79010SG-0002, added to the collection in 2021, has a 925 silver case paired with a taupe dial.