Tudor - 79018V-0001
79018V-0001 Black Bay Fifty-Eight 18k
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 58 |
| Reference: | 79018V-0001 (aka: 79018V-0001) |
| Name: | 79018V-0001 Black Bay Fifty-Eight 18k |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay 58 18k reference 79018V-0001 was introduced in 2021. This Black Bay has a case in 18k yellow gold, paired with a brown bezel and dial. It is delivered with an alligator strap and complimentary fabric strap.