Tudor - 79030N-0003
79030N-0003 Black Bay Fifty-Eight Stainless Steel / Black / Fabric
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 58 |
| Reference: | 79030N-0003 (aka: 79030N-0003) |
| Name: | 79030N-0003 Black Bay Fifty-Eight Stainless Steel / Black / Fabric |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Fifty-Eight was introduced at BaselWorld 2018. Compared to the original Black Bay the case size is reduced in both diameter as well as height, and it is powered by the self-winding MT5402 which was introduced simultaneously. Reference 79030N-0003 has a stainless steel case. Both bezel and dial are black. It is fitted with a fabric strap.