Tudor - M79018V-0006
M79018V-0006 Black Bay Fifty-Eight 18k / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 58 |
| Reference: | M79018V-0006 (aka: M79018V-0006) |
| Name: | M79018V-0006 Black Bay Fifty-Eight 18k / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay 58 18k reference M79018V-0006 was introduced in 2024. This Black Bay has a case in 18k yellow gold, paired with a brown bezel and dial. It is fitted with a matching yellow gold bracelet.